Tél végi mulatságok
Farsangoltunk majd elűztük a telet
Galambos Bernadett: Farsang
Farsangoljunk gyerekek
Gyorsan, gyorsan kelljetek!
Ugorjatok ki az ágyból,
Víg maskarát vegyetek!
Táncoljunk és mulassunk,
Böjtig meg sem nyughassunk!
Űzzük el a hideget,
Táncoljuk el a telet!
Az újévet követő időszak, a farsang, magyar hagyományaink szerint az evés-ivás,
disznótorok, valamint az udvarlás, párválasztás, lakodalmak időszaka volt. Ez mára a farsangi programokra, néhány helyen megmaradt disznótorokra és a bálokra mérséklődött. A farsang egy világi ünnep, melynek eredetét az ókori pogány hitben kereshetjük. Ennek ellenére az idejét keresztény ünnepkörök határozzák meg, így elejét a vízkereszt (január 6.), míg végét a húsvétot megelőző böjtidőszak kezdete, a hamvazószerda jelenti. A farsang farka a hamvazószerdát megelőző három nap: farsangvasárnap, farsang hétfő és húshagyókedd.
Óvodánkban az a szokás, hogy a farsang farkát megelőző héten tartjuk tematikus hetünket, amit idén szervezési okokból kifolyólag egy héttel előrébb hoztunk. Sajnos ez az időszak az óvodában nem csak a mulatságról szól, hanem a megbetegedésekről is. Ez legnagyobb bánatunkra idén olyannyira rosszkor tetőzött, hogy két csoportban is el kellett halasztani a jelmezes napot, hogy a betegség miatt otthon rekedt gyerekek is részesei lehessenek a programnak.
Na de kanyarodjunk vissza az elejére.
A farsangi szokások felidézése intézményünkben is sokéves hagyomány, melynek keretében a szokások, jelképek felidézése mellett játékos vetélkedőt, barkácsolást és persze jelmezes mulatságot tartunk óvodásainknak. Természetesen ez utóbbi élvezi a legnagyobb figyelmet. Kicsikéink ilyenkor az általuk leginkább kedvelt kisállat, meseszereplő vagy szuperhős bőrébe bújva játszhatják végig a délelőttöt.
A hét zárása a kiszebáb elégetése, mely a szülők számára is látogatható esemény immár hét éve.
A kisze, vagy kiszebáb, esetleg villő egy olyan, lánynak öltöztetett szalmabáb, mely a rosszat, a betegségeket képviseli, A kiszehajtás vagy villőzés hagyományosan a télűzéshez kapcsolódik, de ideje inkább a húsvéthoz közelebb, nagyböjt harmadik vagy negyedik vasárnapján (virágvasárnap) volt.
Óvodánkban az a szokás, hogy a farsangi mulatság (csütörtök) után, pénteken elűzzük a telet, és előcsalogatjuk a tavaszt (legalábbis megpróbáljuk). Így alakítjuk a fennmaradt népi hagyományokat a mi sajátunkká.